22.11.2024

Keď úrad nedodrží zákonnú lehotu

Všetci sme povinní dodržiavať pri vybavovaní úradných záležitostí zákonom stanovené lehoty, inak nám úrady môžu napariť pokuty alebo sankcie. Čo však robiť, ak je situácia obrátená, čiže lehotu nedodrží nie občan, ale úrad? Je vôbec možné potom požiadať náhradu?

Úrady toho majú veľa, ale…

„Vážená redakcia magazínu Real Expert. S manželom sme kúpili nehnuteľnosť a následne sme podali návrh na vklad do katastra nehnuteľností, ale už je to takmer štyridsať dní a nič sa odvtedy neudialo. Chcem sa vás spýtať, ako by som mala teraz postupovať? Ak mi vzniknú nejaké finančné škody, môžem ich od katastrálneho úradu vymáhať?“ pýta sa naša čitateľka Mária Krajcová z Bratislavy.

Vážená pani Mária, ako iste sama zo skúseností viete, naše úrady nie sú vo vybavovaní záležitostí občanov ktovieako rýchle a promptné. Je to zčasti ich dosiaľ neprekonaným byrokratickým spôsobom fungovania, nedostatočným počtom úradníkov a samozrejme aj tým, že úradné veci jednoducho rýchlejšie riešiť nedokážu, nakoľko sú nimi doslova zavalené. Katastrálne úrady v tomto prípade nie sú žiadnou výnimkou. Návrhov na vklady do katastra nehnuteľností je na Slovensku veľmi veľa a to sa týka najmä Vášho, čiže Bratislavského samosprávneho kraja. Tým však nechceme slovenské úrady nijakým spôsobom ospravedlňovať, len Vám pomôcť sa trochu zorientovať v situácií. Aj úrady, rovnako ako občania, sú totiž povinní dodržiavať zákonné lehoty, ktorá je v prípade rozhodnutia katastrálneho úradu vo veci vkladu tridsať dní. A keďže by sme na Slovensku nemali mať iný meter pre občana a iný pre úrady, aj kataster by mal byť schopný si svoje úradné záležitosti zorganizovať tak, aby ich do zákonných tridsiatich dní vyriešil.

Čo sa dá robiť?

Mnoho majiteľov nehnuteľností si pri návrhu na vklad do katastra nehnuteľností zaplatí poplatok za zrýchlené konanie, keďže čas sú peniaze a bez vkladu do katastra jej majiteľ nemôže s nehnuteľnosťou nijakým spôsobom disponovať. Tento poplatok je vo výške 199,50 eur a prostredníctvom neho by ste mali dosiahnuť rozhodnutie katastrálneho úradu nie v lehote tridsiatich, ale pätnástich dní. Lenže ako to už býva v prípade slovenských úradov „dobrým“ zvykom, nie vždy sa tak aj naozaj stane a z konania zrýchleného sa stane ledva konanie normálne. Čo sa dá potom robiť? Katastrálny úrad by vám mal tento poplatok v celej výške vrátiť. Nemôžete však čakať, že by vám ho len tak poslal, ale vy sami si ho musíte vyžiadať.

Ak tento poplatok nezaplatíte, úrad by mal vydať rozhodnutie do lehoty tridsať dní, ako sme už spomínali. Nie je však žiadnou výnimkou, že sa tento termín prešvihne. Dôvodom sú niekedy práve zrýchlené konania, o ktorých sme písali v predošlom odstavci, ktoré katastrálny úrad uprednostní. Aj vďaka tomu potom niekedy nestíha tridsaťdňovú lehotu, čiže sa dostávate do rovnakej situácie, ako pani Mária. V takomto prípade vám odporúčame akési písomné napomenutie adresované príslušnému katastrálnemu úradu, kde je potrebné dôrazne spomenúť, že tridsať dní už jednoducho prešlo. Pani Mária sa však pýtala aj na to, čo robiť, ak by jej vznikla konaním alebo skôr nekonaním katastrálneho úradu nejaká peňažná škoda. Aj túto skutočnosť by ste mali uviesť v žiadosti o rozhodnutie a počkať si, ako úrad zareaguje. Ak to bude ignorovať a vy budete schopní vzniknutú škodu na základe relevantných dôkazov dokázať, odporúčame vám obrátiť sa na súd.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.