25.11.2024

Zaplatiť byt ešte pred kolaudáciou?

V dnešnej dobe je potrebné byť pri finančných transakciách pri predaji aj kúpe nehnuteľnosti nanajvýš opatrní. A to nielen v súvislosti s realitnými podvodmi, ale aj na prvý pohľad s bežnými obchodmi, ako je napríklad kúpa bytu v novostavbe. Lenže ani tu nemusí byť všetko v poriadku.

Dopredu neplaťte

V úvode tohto článku sme naznačili, akej problematike by sme sa chceli venovať. Inšpiroval nás k tomu príspevok nášho čitateľa Tomáša Krajčího z Bratislavy, ktorý nám prišiel do redakcie. „Pred niekoľkými rokmi som si vyhliadol byt v istej novostavbe na okraji Bratislavy. Všetko sa zdalo byť v poriadku, developer, ktorý bytový dom staval, mal svoje dobré meno a aj niekoľko úspešných projektov za sebou a tak som sa vlastne ani nebál ísť do toho, že som dal takmer celú sumu za byt vopred, čiže ešte pred kolaudáciou. Lenže dom bol postavený ešte ai len tak do polovice, keď developer vyhlásil, že nie je schopný dom dostavať. Keď sme sa pýtali, čo máme teraz robiť a či sa niekedy dočkáme bytu alebo vrátenia investovaných peňazí, zástupcovia firmy len krčili plecami a nevedeli nám nič konkrétne povedať.“

Podobný príbeh sa nestal len pánovi Tomášovi, ale mnohým ľuďom, ktorí v snahe za splnením sna o vlastnom bývaní neboli dosť opatrní. Poďme si teda povedať, čo robiť, aby ste sa tejto chyby vyvarovali. V prvom rade jedna rada: za nedostavanú a neskolaudovanú nehnuteľnosť nikdy neplaťte. Samozrejme netvrdíme, že každý developer alebo investor vás chce okradnúť a podviesť, to určite nie, ale nikdy nemôžete vedieť a vidieť, či ten ktorý staviteľ má alebo nemá dostatok financií na celú výstavbu projektu. To sa však dá určitým spôsobom vytušiť. Keď totiž od vás developer žiada uzavrieť zmluvu, v ktorej je zakotvená vaša povinnosť v pravidelných splátkach splácať kúpnu cenu za nehnuteľnosť, môže za tým byť snaha staviteľa práve z týchto peňazí dofinancovať výstavbu. Nuž a to znamená, že situácia nie je ďaleko od toho, aby sa skončila zle. A to najmä pre vás, pretože ak by stavebná firma išla do krachu, o peniaze by ste s vysokou pravdepodobnosťou prišli.

Čo robiť?

„Po nejakom čase nás to prestalo baviť a všetci budúci majitelia bytov sme podali kolektívnu žalobu na developera. Väčšina peňazí sa nám nakoniec vrátila, ale bolo to dobré ponaučenie, že človek nikdy nesmie platiť za niečo, čo ešte vlastne neexistuje,“ pokračuje príspevok pána Tomáša. Jeho rada je samozrejme veľmi dobrá, lenže buďme úprimní – zdravý rozum a realitný trh sú často dve rozdielne veci. Nie vždy si môžeme úplne jednostranne vybrať, akú zmluvu podpisujeme. Tak by sme totiž zrejme nikdy nič nekúpili. Podmienky si určuje najmä developer a väčšinou vás v týchto prípadoch zaväzujú k zaplateniu väčšej čiastky z ceny bytu ešte pred jej kolaudáciou. Pri podpise takejto zmluvy však buďte nanajvýš obozretní a skontrolujte si, či sú v nej uvedené všetky potrebné náležitosti, ako sú napríklad termíny výstavby a kolaudácie či prechod nehnuteľnosti do vášho vlastníctva, sankcie voči developerovi, ak by tieto termíny nedodržal, presné podmienky platby či splátok, presné vymedzenie spoluvlastníckeho podielu a podobne. Rovnako buďte opatrní, pokiaľ ide aj o samotnú stavebnú firmu. Vypýtajte si od nej portfólio už zrealizovaných projektov a takisto sa snažte dozvedieť, akými spôsobmi tento konkrétny projekt financujú. V tomto prípade ako pomerne slušnú zábezpeku môžete vnímať, keď je do financovania zainteresovaná aj niektorá z bánk. Vtedy je tu menšie riziko, že by projekt mohol skrachovať.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.