22.11.2024

Slávne, ale nepostavené

Hoci sa niektoré stavebné projekty nikdy nedočkali svojej realizácie, v našom vedomí ich názvy stále rezonujú. Jednoducho, majú svoje meno a je celkom jedno, či dobré alebo zlé. No a na niekoľko z nich z kategórie bratislavských a komerčných sa teraz spoločne pozrieme.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Residence Tower

Tridsaťdva poschodí, 108 metrov, 252 bytov, takmer sedemtisíc merov štvorcových administratívnych priestorov, štvorhviezdičkový hotel, päťposchodová podzemná garáž pre 530 áut – toto všetko sa malo nachádzať v úctyhodnom projekte s názvom Residence Tower. Ten mal byť zrealizovaný medz Záhraníckou, Miletičovou a Jégeho ulicou. Pozrime sa ale, ako tento projekt videl samotný investor, ktorým bola spoločnosť Residence, s.r.o.: „Objekt je výškovou budovou lichobežníkového pôdorysného tvaru s konečnou výškou max 108 metrov. Objekt je dispozične členený na tri vertikálne časti, funkčne a prevádzkovo oddelené so samostatnými komunikačnými jadrami, s možnosťou ich vzájomného prepojenia iba ako únikových ciest v prípade potreby. Časti A a B majú výšku 31 podlaží s čiastočnou nástrešnou nadstavbou 32. podlažia, časť C – krídlo smerom k Jégeho ulici má iba tri nadzemné podlažia.“ A ďalej: „Polyfunkčný dom sa bude radiť k tzv. inteligentným budovám, z čoho vyplýva, že prostredníctvom elektronického centrálneho, ale aj individuálneho merania a regulácie sa budú dať diaľkovo ovládať všetky jeho primárne aj pridružené funkcie, zabezpečujúce jeho bezchybnú prevádzku, bezpečnosť, vnútornú tepelnú klímu a svetelnú pohodu, všetky druhy vzájomných aj externých druhov komunikácie a mediálnych napojení.“ Nuž, znie to zaujímavo, čo poviete? Ale hoci mal byť tento polyfunkčný projekt hotový už v roku 2009, nič také sa nakoniec nestalo.

Yosaria Plaza

„Yosaria Plaza (100 000 m2) – je projektom najmodernejšieho nákupného centra na Slovensku. Bývalá budova Obchodného domu RUŽINOV (od r.1998 do r.2005 pod obchodnou značkou PRIOR) sa spojí s úplne novou prístavbou a spoločne vytvoria futuristický celok, pôsobivý nielen z exteriéru ale i v interiéri. Odvážne vertikálne riešenie celého obchodného centra, použitie ekologických technológií, najvyšší štandard sietí a interiérov, revolučná presklená fasáda použitá na obloženie budovy, zaraďujú Yosaria Plaza medzi najmodernejšie a najatraktívnejšie stavby v Bratislave.“ Tieto slová si stále môžete prečítať na stránke projektu, ktorý mal do Bratislavy priniesť najväčšie obchodné centrum na celom Slovensku: 250 obchodov, bazén, klzisko, 1300 parkovacích miest, soláriá, kaviarne, reštaurácie a tak ďalej. Prečo však ešte nestojí? Z jednoduchého dôvodu: na projekt, ktorého investičné náklady mali dosiahnuť 70 miliónov eur, skrátka nie sú peniaze. Pýtate sa, kedy budú? Nuž, to naozaj nikto nevie.

Klingerka

Nakoniec sa pozrieme na projekt, ktorý mal mať podobne ako Yosaria Plaza prívlastok naj, ale v trochu inom zmysle. Nemalo ísť o najväčšiu budovu, ale o najvyššiu. Svojím spôsobom prvým skutočným bratislavským a aj slovenským mrakodrapom mala byť budova s názvom Klingerka, ktorá sa mala nachádzať na mieste bývalej továrne Gumon. Tento impozantný objekt s výškou 157 metrov, ktorý mal byť dokončený ešte v roku 2011, by totiž pohodlne spĺňal kritériá stavby, ktorú nazývame mrakodrap. Z výstavby však vzišlo a tak Bratislava svoj prvý mrakodrap stále nedostala. Keby však došlo k jeho realizácií a tiež realizácií projektov ako Panorama City či Twin City, ktoré sa nachádzajú v blízkosti plánovanej Klingerky, Bratislava by získala skutočne nové a impozantné administratívne-obchodné centrum. No hoci sa z času na čas v médiách objaví správa hovoriaca o tom, že už už sa niektorý z týchto veľkolepých projektov začne realizovať, v skutočnosti nikto nevie, či plány nakoniec neupadnú do zabudnutia.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.