Päť krokov k novej nehnuteľnosti
Kúpa nového bytu alebo domu je jedným z najvýznamnejších krokov v živote. No niekedy sa z neho môže stať aj jeden z najhorších krokov v živote. Aby sa tak nestalo, prinášame vám rady rozložené do piatich bodov, ktoré vám pri kúpe nehnuteľnosti pomôžu.
Pokiaľ budete nehnuteľnosť kupovať na vlastnú päsť, čiže bez a profesionálnej pomoci realitnej kancelárie, ako prvé si overte, či daný byt alebo dom predávajúcemu skutočne patrí, keďže v poslednom období sa nám realitné podvody trochu premnožili. Ako prvé si od neho vypýtajte list vlastníctva, ktorým sa ako majiteľ musí vedieť preukázať. Navyše práve list vlastnístva vám povie, či na vami vyhliadnutej nehnuteľnosti neleží nejaké finančné bremeno. No a v každom prípade by nemal byť starší ako tri mesiace.
2. Overte si nehnuteľnosť
List vlastníctva a teda aj samotný majiteľ predávanej nehnuteľnosti môžu byť zdanlivo v poriadku, ale nemusí to platiť pre danú nehnutenoľsť. Práve preto by ste mali zájsť na kataster príslušnej obce a overiť si, či na dom už náhodou nebol podaný návrh na vklad do katastra. Ak by ste takúto informáciu zistili, radšej idajte hneď ruky prečo od celej transakcie. Mohlo by to totiž znamenať, že majiteľ nehnuteľnosti s vami nehrá čistú hru a ide mu o to, aby od vás vymámil peniaze aj za cenu oklamania.
3. Uzatvorte zmluvu o budúcej kúpe
Pokiaľ je podľa overených informácií predávajúci aj samotná nehnuteľnosť v poriadku, je potrebné uzatvoriť medzi oboma zúčastnenými stranami zmluvu o budúcej kúpnej zmluve, samozrejme v súčinnosti s dohodou o cene nehnuteľnosti a všetkých podrobnostiach. V tejto zmluve bude zakotvené, že v dohľadnom čase dôjde k uzatvoreniu samotnej kúpnej zmluvy. V ideálnom prípade by túto zmluvu mali prekontrolovať právnici.
4. Kúpnopredajná zmluva, ako má byť
Aby celá transakcia prebehla v poriadku, je nutné, aby bola podpísaná kúpnopredajná zmluva. Tá podľa zákona musí byť vyhotovená písomnou formou. Pokiaľ sa v tejto problematike nevyznáte, mali by ste využiť služby buď skúseného realitného makléra, právnika alebo notára. Vďaka tomu bude zmluva v súlade so zákonnými požiadavkami a vy sa týmto spôsobom navyše môžete vyhnúť tomu, aby ste sa stalo obeťou realitnému podvodu. Najmä skúsený právnik alebo notár vás dôkladne oboznámia s platobnými podmienkami obsiahnutými v kúpnopredajnej zmluve. Táto zmluva však nie je posledným krokom na ceste za vašou vysnenou nehnuteľnosťou. Jej skutočným majiteľom sa totiž stanete až na základe rozhodnutia Katastrálneho úradu o vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností.
5. Zaplaťte, ale s rozumom
Pokiaľ sa zdá byť aj so zmluvou všetko v poriadku a s kúpou nehnuteľnosti ste spokojní, ani tak by ste nemali ešte stále strácať hlavu a zostať opatrní. Na mysli máme spôsob, akým za nehnuteľnosť predávajúcemu vyplatíte jej cenu. Zrejme najlepším spôsobom je do tejto hry zainteresovať banku, nech na celú transakciu dozerá ona. Ide o takzvanú vinkuláciu finančných prostriedkov, pomocou ktorej banka na účet predávajúceho prevedie financie až vtedy, keď sa jej ten preukáže listom vlastníctva použiteľným na právne účely, v ktorom už bude figurovať na mieste vlastníka vaše meno. Obdobným spôsobom je takisto notárska úschova peňazí.
autor: Andrea Kolesárová