22.11.2024

Keď príde rozvod: čo s hypotékou?

Niekedy sa manželské problémy dostanú tak ďaleko, že vo vzťahu už nie je nožné pokračovať a manželstvo sa skončí rozvodom. Okrem rodinnýh záležitostí to však vie poriadne skomplikovať aj ďalšie veci, medzi ktoré nepochybne patrí aj spoločný hypotekárny úver na nehnuteľnosť. Čo potom s ním?

Ideálna je dohoda

V ideálnom prípade by sa obaja manželia v rozvodom konaní mali spolu dohodnúť, ako by túto situáciu chceli riešiť. K dispozícií je tu nieľkoko alternatív – všetky však predpokladajú rozumné jednanie z oboch strán, ktoré nie je zaslepené hnevom a nenávisťou, ako to už pri rozvodoch niekedy býva. Prvým riešením je prenechanie nehnuteľnosti zaťaženej hypotekárnym úverom jednému z manželov, ktorý by mal záujem hypotéku aj naďalej splácať. Druhý z manželskej dvojice sa z domu či bytu teda odsťahuje a na nehnuteľnosť si prestane nárokovať, čo znamená, že podpísaním takzvanej dohody o zániku bezpodieľového spoluvlastníctva manželov sa jediným majiteľom, no zároveň aj jediným dlžníkom voči banke stane len jeden z manželov.

Táto alternatíva je však reálna len v prípade, že ten z manželskej dvojice, ktorý sa odsťahuje, má kde bývať. Inak je zrejmé, že na takúto dohodu by len sotva pristúpil. Potom je tu ďalšie riešenie, ktoré je vlastne aj najjednoduchšie a zároveň tiež najpraktickejšie. Spoločná nehnuteľnosť sa predá a utŕžené peniaze si manželia rozdelia. No aj v tomto prípade sa dá postupovať dvojakým spôsobom: po predaji nehnuteľnosti sa za získané peniaze môže predčasne vyplatiť hypotekárny úver, ktorým bola zaťažená, alebo sa nehnuteľnosť predá spolu s ním. To prvé riešenie sa využíva v prípade, že aj po vyplatení hypotéky obidvom manželom zostane dostatok peňazí na vyriešenie vlastného bývania, prípadne tento problém už majú vyriešený a chcú sa len zbaviť všetkých spoločných záväzkov. Z praxe možno uviesť ešte aj prípady, kedy sa rozvedení manželia za nič na svete nevedeli dohodnúť, kto v byte či dome zostane bývať a tak nehnuteľnosť radšej predali. Predčasne vyplatiť hypotéku sa oplatí aj vtedy, keď už dlžná suma nie je vysoká a teda by aj po jej zaplatení obom zostalo dostatok finančných prostriedkov.

Niekedy sa pri rozvodom konaní a riešení problémov s hypotékou objavia obavy, že hypotéku si bude musieť „ponechať na svojich pleciach“ ten z dvojice manželov, ktorý je v zmluve o poskytnutí úveru uvedený ako dlžník. Tieto obavy však nie sú na mieste, pretože obaja z manželov, čiže dlžník aj spoludlžník, sú v tomto prípade chápaní úplne rovnocenne. Záleží teda len na manželoch, ako sa dohodnú.

Banka musí o všetkom vedieť

Informovať banku o všetkých spomínaných krokoch a dohodách či „nedohodách“ je viac ako nutné. Ona totiž nakoniec rozhodne, ako sa vo veci bude definitívne postupovať. To znamená, že pokiaľ sa napríklad manželia dohodnú na to, že hypotéku bude splácať už len jeden z nich a nehnuteľnosť teda pripadne jemu, musí to v konečnom dôsledku schváliť banka. Nestačí teda len dohoda bývalých manželov. Ak totiž nebude banka informovaná o všetkých náležitostiach, bude aj naďalej pretrvávať platnosť podpísanej zmluvy o poskytnutí hypotekárneho úveru, kde jeden z dvojice manželov figuruje ako dlžník a druhý ako spoludlžník. Tak má banka právo požadovať splácanie úveru ktorýmkoľvek z manželskej dvojice v prípade, že by ho ten druhý nesplácal.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.