22.11.2024

Nobelova ulica a nezrealizované plány

Bratislavská Nobelova ulica nachádzajúca sa v priemyselnej oblasti hlavného mesta neďaleko Istrochemu mala byť ešte pred niekoľkými rokmi cieľovou lokalitou výstavby nových rezidenčných projektov. Realita je však taká, že sa tu neudialo prakticky nič a Nobelova ulica aj naďalej spí svojím spánkom plným snov o krajšom prostredí.

Zdroj: enviroportal.sk

Okolo továrne

Obyvatelia Nobelovej a niekoľkých priľahlých ulíc, ako napríklad Odborárskej, už niekoľko rokov upozorňujú na to, že podmienky na bývanie v tejto štvrti za veľa nestoja. Už len samotná blízkosť chemickej továrne Istrochem či Palmy Tumys im na čerstvom vzduchu a dýchaní veľa nepridáva a navyše majú pocit, akoby boli svojím spôsobom odtrhnutí od sveta. „Vidíte sami, ako to tu vyzerá. Sme len takou perifériou Bratislavy v pravom zmysle slova, čo je vidieť aj na tom, že je sem prakticky problém sa dostať, pokiaľ nemáte auto a musíte chodiť mestskou hromadnou dopravou,“ hovorí jeden z miestnych obyvateľov Ladislav Krajčík. Podľa neho sa raz čas vynorí nejaký projekt ako určitý prísľub zlepšenia životných podmienok obyvateľov Nobelovej ulice, ale v skutočnosti sa tu veľmi dlho nič nezlepšilo. „Ja tu už zostanem, ale keby som bol mladší, neváhal by som a okamžite by som sa odsťahoval. Kamkoľvek,“ dodáva.

Nezrealizované projekty

Na Nobelovej ulici bola skutočne avizovaná výstavba niekoľkých projektov, ktoré by do tejto štvrti dodali nový život. Jedným z nich bol napríklad aj projekt bratislavskej spoločnosti Snowdrop s názvom Obytná zóna Nobelova ulica, ktorý mala byť dokončený ešte v auguste roku 2009. Zostal však len v plánoch. Rečou predloženého zámeru o posudzovaní vplyvov na životné prostredie účelom navrhovanej činnosti bola výstavba a prevádzka obytného súboru situovaného v mestskej časti Bratislava – Nové Mesto na Nobelovej ulici a súvisiacich parkovacích miest v podzemnej parkovacej garáži a na povrchu terénu. „Navrhovaná činnosť vytvorí v území celkovo 394 bytových jednotiek pre 830 obyvateľov v troch bytových domoch (A, B a C) a spolu 463 parkovacích stojísk umiestnených v podzemných garážach navrhovaných objektov a na teréne.“ Projekt mal do tejto štvrte priniesť vyšší štandard bývania, pričom ako sa uvádzalo v predloženom zámere, „navrhovaná činnosť prispeje aj k vytvorenie priestorov pre administratívne účely a plôch určených pre obchodné prevádzky a služby.“ Celkové investičné náklady boli vyčíslené na 985 miliónov vtedajších slovenských korún, čo je približne 32 miliónov eur.

No ešte pred týmto projektom mala v danej lokalite záujem postaviť tri bytové domy bratislavská samospráva, ktorá spolu s Istrobankou založila neziskovú organizáciu Spoločnosť pre rozvoj bývania. Jej cieľom, ako to vyplýva z predloženého investičného zámeru, bolo financovať, stavať a spravovať nájomné byty v Bratislave. Do spoločnosti vstúpila aj samotná mestská časť Nové Mesto, pričom jej vkladom boli dotknuté parcely. Ako protihodnotu mala získať časť bytov v navrhovanej obytnej zóne. Zámer ako pozitíva projektu videl najmä v rozšírení ponuky nájomných bytov. Náklady na túto stavebnú činnosť mali predstavovať 290 miliónov slovenských korún, čiže okolo 10 miliónov eur. Projekt sa mal začať realizovať ešte v roku 2006, pričom dokončený mal byť o rok neskôr.

 

autor: Andrea Kolesárová

Komentáre
Jedna odpoveď k “Nobelova ulica a nezrealizované plány”
  1. Obyvatel hovorí:

    Nesuhlasim s nazorom, ze masivna vystavba akou sa da navrhovany projekt nazvat a prilev novych rezidentov bude viest k zvyseniu kvality byvanie v okoli.

    Presne naopak !

    S pokojnym byvanim v tejto lokalite by sa samozrejme mohol kazdy obyvatel rozlucit. Ak si aj odmyslim dlhe obmedzenia obyvatelov pocas vystavby tak by to v konecnom doslednu znamenalo iba ubytok zelene, dalsie zahustenie, ubytok prirodzeneho svetla sucasnych bytovych jednotiek, kolaps parkovania….
    Do danej lokality by zapadol rezidencny projekt pozostavajuci s 2-3 mensich nizkopodlaznych bytovych domov s poziadavkou na investora na zachovanie isteho podielu zelene, pripadne na dobudovanie verejnych parkovacih miest.

    Na zaver odporucam panovi Krajcikovy, aby sa napriek svojmu veku odstahoval. Pokial mu sucasna situacia pripada tak, ze si vie predtavit svoje byvanie kdekolvek ako lepsie, neviem na co caka. V com ho mozem ubezpecit je fakt, ze rezidencny projekt so 400 bytmi mu na kvalite jeho byvania urcite neprida !

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.