22.11.2024

Bergamon: jeho minulosť a možná budúcnosť

V bratislavskej mestskej časti Ružinov, v blízkosti Mlynských Nivov, mal ešte pred niekoľkými rokmi vyrásť obytný a polyfunkčný komplex s názvom Bergamon. Malo ísť o rozsiahly projekt, ktorý počítal až s vyše 100 tisíc metrami štvorocvými obytnej plochy. Ak by sa Bergamon zrealizoval, išlo by o projekt priam neporovnateľný s ostatnými rezidenčnými komplexmi. No hoci mal byť dokončený už v roku 2010, zatiaľ sa tak nestalo.

Zdroj: www.immocap.sk

V nesúlade s územným plánom

Ak by sa Bergamon zrealizoval v celom svojom pôvodnom návrhu, nešlo by len o nejaké nové „sídlisko“, ale doslova o novú mestskú štvrť. Aby bolo možné lepšie si predstaviť rozsiahly priestor, kde sa mal rozkladať, hranicami boli ulice Mlynské Nivy, Hraničná, Prievozská a Bajkalská. Konkrétne sa mal Bergamon zrealizovať v areáli, kde sa pôvodne nachádzala Nákladná automobilová doprava. Západnú hranicu tvoril podnik Doprastav, zatiaľ čo na sevorozápade sa nachádzali sklady a na juhu by ste našli záhradky.

Projekt môžeme doslova zaradiť medzi polyfunkčné, keďže počítal nielen s bytmi, ale aj administratívnymi priestormi, obchodmi a dokonca aj so športovo-relaxačnými priestormi. Tie sa mali nachádzať na ploche s rozlohou 5800 metrov štvorcových. Pokiaľ však ide o byty, malo sa ich tu nachádzať približne 1200, čo je skutočne dych vyrážajúci údaj, najmä ak vezmeme do úvahy akúsi neochotu developerov stavať rozsiahle rezidenčné komplexy. Bytovým priestorom malo patriť 108 tisíc metrov štvorcových plochy. Zaujímavý je takisto údaj hovoriaci o počte parkovacích miest, ktorý sa pohyboval na úrovni 1400. Investičné náklady mali predstavovať približne 3,4 vtedajších slovenských korún, čo je zhruba 113 miliónov eur. Už len táto suma hovorí o skutočne obrovsskom investičnom zámere. Developerom bola v tomto prípade izraelská spoločnosť B.S.R. Europe v spolupráci s akciovou spoločnosťou Bergamon, a.s. zo Slovenska. V projekte je však zainteresovaná aj spoločnosť Immocap známa napríklad výstavbou objektu Central a takisto portugalská investičná spoločnosť Mota Engil.

Ako sme už spomenuli vyššie, Bergamon mal definitívne stáť už v roku 2010. No už pri získavaní územného rozhodnutia a stavebného povolenia projekt narazil na nesúlad s územným plánom. Ten totiž pre dotknutú lokalitu stanovuje výrobnú funkciu a zastavanie plochy maximálne na 35 percent, čo sa s pôvodným plánom nedalo skĺbiť vzhľadom na jeho územnú a plošnú náročnosť. V každom prípade totiž počítal s podstatne vyšším percentom zastavanej plochy.

Projekt sa nevzdáva

Od konca minulého roku sa však zdá, že by projekt Bergamon mohol pokračovať ďalej, hoci nie vo svojej pôvodnej podobe. Bolo totiž nutné pôvodné plány prekresliť, čo sa odrazilo napríklad v tom, že počet bytov sa zmenšil na maximálny počet 800 a rovnako klesol ich štandard na strednú úroveň. To znamenalo aj zníženie plochy určenej na byty o viac ako 34 tisíc metrov štvorcových. Čo sa však zväčšilo, sú administratívne priestory: z necelých 15 tisíc na takmer 32 tisíc metrov štvorcových. Bergamon si teda stále so sebou nesie prívlastok „polyfunkčný komplex“. Všetky priestory by sa mali rozkladať v šestnástich budovách, ktorých výška by mala byť sedem až dvanásť podlaží. Deväť objektov bude mať funkciu bytových domov, päť bude slúžiť na administratívne účely a v dvoch sa budú nachádzať apartmány.

Keďže územný plán počíta aj s pomerne rozsiahlou plochou určenou na zeleň, projekt zahŕňa aj viac ako 26 tisíc metrov štvorcových zelených plôch. Je však zaujímavé, až 14 tisíc metrov štvorcových zelene by sa malo nachádzať na strechách objektov. V každom prípade teda Bergamon ako projekt pôsobí naozaj zaujímavo. A by sme vám však chceli oznámiť konkrétne časové plány jeho realizácie, museli by sme si ich vymyslieť. Zatiaľ totiž nie sú známe ani samotnému investorovi.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.