22.11.2024

Bratislava má (takmer) najlacnejšie prenájmy v Európe

Ceny nájomného za maloobchodné priestory sa v našom hlavnom meste držia na stabilne nízkej hladine. Podľa prognóz by sa ani v najbližších mesiacoch na tom nemalo nič výraznejšie meniť a tento segment tak čaká stagnácia. Vyplýva to z mapy prenájmov, ktorú vypracovala a zverejnila medzinárodná konzultačná spoločnosť Colliers International.

Na dne rebríčka

Bratislava sa nachádza na tých najnižších priečkach, pokiaľ ide o ceny nájomného za maloobchodné priestory na hlavných nákupných uliciach v celom regióne EMEA, do ktorého patria takmer všetky krajiny Európy a veľa krajín Stredného východu a Afriky. Podľa medzinárodnej poradenskej spoločnosti Colliers International najvyššie požadované nájomné na hlavných nákupných uliciach v hlavnom meste Slovenska zostalo ku koncu marca tohto roka nezmenené na úrovni štyridsať eur za štvorcový meter na mesiac. Je zaujímavé, že v rámci Európy nižšie nájomné zaznamenali všetky tri hlavné mestá pobaltských štátov, čiže Vilnius, Riga a Tallin. V zásade ide o dobrú správu smerom k potenciálnym nájomníkom bratislavských maloobchodných priestorov, pretože sa v našom hlavnom meste tieto ceny už dlhšiu dobu držia na stabilnej úrovni. Zároveň sa ani v najbližších mesiacoch ich zvyšovanie neočakáva, ba skôr naopak – ceny by mali aj naďalej stagnovať.

Aby ste si vedeli lepšie predstaviť, aká je v tomto ohľade situácia na opačnom póle, najvyššie nájomné dosahuje na hlavných nákupných uliciach Moskva (608 eur/m2/mesiac), nasleduje Viedeň (400 eur/m2/mesiac), Praha (200 eur/m2/mesiac), Budapešť (110 eur/m2/mesiac) a Varšava (90 eur/m2/mesiac). Rozdiely v porovnaní s Bratislavou sú teda viac ako zrejmé. V čom je však situácia podstatne odlišná, sú výnosy z prenájmu maloobchodných priestorov. Tu Bratislava už nepatrí k mestám na dne rebríčka. Najvyšší výnos z hlavných nákupných ulíc v Bratislave totiž predstavoval ku koncu prvého kvartálu tohto roku 8 percent. Pre porovnanie, tento ukazovateľ bol najnižší v Londýne a Mníchove na úrovni 3,75 pecenta a naopak najvyššiu hodnotu dosiahol ruský Petrohrad vo výške 13 percent. Bratislava je tak v tomto ukazovateli niekde na stredných priečkach.

V nákupných centrách

Pokiaľ ide o najvyššie požadované nájomné v nákupných centrách, čo znamená vlastne najvyššiu možnú cenovú hladinu prenájmu na otvorenom trhu, ktorá sa predpokladá pri bežnej jednotke štandardnej veľkosti v kvalitnom nákupnom centre, v Bratislave ku koncu marca dosiahla 38 eur za jeden meter štvorcový na mesiac. Takisto teda patrí medzi najnižšie v regióne EMEA. „Dopyt po maloobchodných priestoroch ostane na rovnakej úrovni a bude ťahaný predovšetkým renegociáciami a relokáciami. očakávame tlak na kvalitu nákupných centier aj v budúcnosti spolu s poklesom nájomného v menej atraktívnych priestoroch,“ vysvetľuje Robert Bernath, konzultant spoločnosti Colliers pre divíziu maloobchodných priestorov.

Naše hlavné mesto však zaznamenalo pomerne výrazný pokles a to pokiaľ ide o najvyššie požadované výnosy v nákupných centrách. Tento ukazovateľ sa týka čistého výnosu, ktorý je investor ochotný zaplatiť pri kúpe nákupného centra štandardu A a to v dobrej lokalite plne prenajatej kvalitnými nájomníkmi v trhovej hodnote, pričom nájomné podmienky by mali byť zodpovedajúce trhu. Premenené na čísla, tieto výnosy za posledný polrok v Bratislave klesli o 25 bázických bodov. Rovnako je na tom aj Riga, no napríklad Vilnius zaznamenal pokles dokonca až o 50 bázických bodov.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.