22.11.2024

Vybrať banku na hypotéku nie je ľahké

Pokiaľ ste sa rozhodli financovať svoje bývanie prostredníctvom hypotekárneho úveru, mali by ste poriadne popremýšľať nad tým, ktorú banku by ste na tento účel využili. Každá banka totiž ponúka v rámci svojich úverov isté špecifiká, ktoré je dobré vziať do úvahy ešte predtým, ako sa pre danú banku a jej hypotéku rozhodnete.

Všetky rovnaké?

Ak sa len tak svetom letom pozrieme na jednotlivé banky a ich ponuky hypotekárnych úverov, zdá sa nám, ako by jedna druhej z oka vypadla. Inak povedané, každá banka ponúka v podstate to isté. Z istého uhla pohľadu to tak je, no predsa je potrebné toto tvrdenie trochu poopraviť. Hypotekárne úvery sa totiž v jednotlivých bankách líšia a to často nielen v zanedbateľných maličkostiach, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Pred vzatím takéhoto úveru na svoje plecia by ste teda radšej mali poradiť s niekým, kto sa v danej problematike vyzná, pretože nie každá hypotéka môže byť ušitá na mieru práve vám. Na čo si teda pri tomto spôsobe zadĺženia treba dať pozor?

Poplatky

To je jedna zo základných vecí, na ktorú by ste sa pri svojej návšteve banky mali spýtať. Ono to síce spočiatku vyzerá, že poplatky v rámci hypotekárneho úveru sú zanedbateľnou čiastkou, no berte do úvahy, že takýto úver môžete splácať aj tridsať rokov a tak aj zdanlivo malé poplatky môžu narásť do „zaujímavých“ výšok. Napokon, tých poplatkov nie je až tak málo: poplatok za vedenie účtu, za mimoriadnu splátku úveru, za omeškanie platby, za poskytnutie úveru, za zmeny v zmluve o hypotekárnom úvere, do úvahy prichádzajú takisto poplatky za jednotlivé čerpanie úveru a podobne. Je dobré, ak si pri porovnaní jednotlivých bánk všetky ich poplatky spíšete a budete vedieť, koľko a kde by vás sumárne vyšli.

Úroková sadzba

Samozrejme, pri výbere bánk zrejme každého v najvyššej miere ovplyvní práve úroková sadzba. Spravidla sa rozhodujeme tak, že si vezmeme úver v tej banke, kde je táto sadzba najnižšia. Lenže ako je vám istotne dobre známe, takáto sadzba platí len po dobu čerpanie úveru v období prvej fixácie. A potom? Nuž, niekedy sa stáva, že sadzba po tomto období vyletí nahor trochu viac, ako by vám bolo milé. V každom prípade by bolo dobré, ak by ste poznali niekoho, kto úver z tejto banky čerpá už niekoľko rokov a mali možnosť sa dozvedieť, ako sa banka správa po skončení obdobia fixácie.

Čerpanie úveru

Niekedy sa môže stať, že hoci úroková sadzba bude jedna z najnižších na trhu, nemusí to ešte znamenať, že je hypotéka tejto banky aj skutočne najvýhodnejšia. Preto sa zaujímajte o možnosti čerpania úveru, čo sa v realite môže nakoniec stať vašou nočnou morou. Sú totiž banky, ktorým pri čerpaní peňazí z hypotekárneho úveru stačí vaše čestné prehlásenie, prípadne žiadajú predložiť aj fotodokumentáciu, ako to býva napríklad v prípade výstavby rodinného domu. No zároveň sú aj také banky, ktoré od vás budú vyžadovať faktúry a doklady za kažú tehlu, ktorú na stavbu použijete. V tomto druhom prípade sa pripravte na poriadnu dávku byrokracie. Takže aj toto kritérium by ste mali pri výbere toho správneho hypotekárneho úveru brať do úvahy, pretože inak by vás čakalo pomerne zložité dokladovanie.

Nerozhodujte sa preto rýchlo. Dajte si na porovnanie ponúk jednotlivých bánk dostatok času, aby ste zvážili všetky pre aj proti. Nezabúdajte však ani na to, že tieto ponuky sa pomerne rýchlo menia a preto sa zamerajte na aktuálne podmienky. A to sa týka úrokovej sadzby, poplatkov a takisto aj podmienok čerpania úveru.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.