22.11.2024

Realitná bublina stále existuje v Bratislavskom a Košickom kraji

Bratislava 20. mája (TASR) – Realitná bublina je stále realitou v Bratislavskom a Košickom kraji. Cena najžiadanejších bytov totiž viac ako 5-násobne prevyšuje medián ročných príjmov domácností. “Za kritický sa už ale považuje aj pomer nachádzajúci sa v intervale 4 až 5,” uviedla analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Vlani cena bytu v Bratislavskom kraji 6,6-násobne prevýšila ročný disponibilný príjem domácnosti. A to aj napriek tomu, že po vypuknutí hospodárskej krízy došlo v tomto regióne k výraznému poklesu cien nehnuteľností. “Napriek tomu analyzovaný pomer hranicu oddeľujúcu zdravý trh od realitnej bubliny stále zreteľne prevyšoval,” skonštatovala Sadovská.

Na to, aby sa realitný trh hlavného mesta “ozdravil”, je potrebné, aby bol pomer medzi cenou bytu a disponibilnými príjmami nižší ako 5. Teda 1 m2 nehnuteľností by sa musel v priemere predávať za cenu 1267 eur. Vlani to však bolo 1677 eur, čo je takmer o tretinu viac.

V Košickom kraji vlani prevyšoval príjem domácností cenu bytu 5,3-násobne, čo takisto indikuje premrštenosť tamojších cien. “V tomto regióne ceny na rozdiel od zvyšku Slovenska počas rokov 2010 a 2011 prevažne rástli a analyzovaný pomer sa tak opäť vrátil nad bublinu indikujúcu hranicu,” informovala Sadovská.

Najlepší pomer cien a príjmov domácností bol minulý rok v Nitrianskom kraji, a to na úrovni 3,1. Podľa Sadovskej klesla hodnota z úrovne 3,8 v roku 2008 na úroveň 3,1 v roku 2011. Počas posledných 4 rokov sa tak ani raz nenachádzala v kritickom rozpätí 4 až 5.

Aj zvyšné regióny zaznamenali v priebehu posledných rokov klesajúci trend pomeru. Realitná bublina bola vlani neznámou nielen v Nitrianskom, ale aj v Trenčianskom, Trnavskom a Žilinskom kraji. Pritom práve Žilina a okolie ešte v roku 2008 zápasila s neprimerane nafúknutými cenami realít.

Okrem pomeru medzi cenami bytov a príjmov domácností sa na indikovanie realitnej bubliny vo svete používajú aj ďalšie dva ukazovatele. Ukazovateľ zadlženosti dáva do pomeru objem hypotekárnych úverov a hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny. Na Slovensku sa vlani hypotekárne úvery a iné úvery na nehnuteľnosti podieľali na HDP cca 16-%. To je oveľa menej, ako v iných vyspelých ekonomikách s dlhšou úverovou históriou.

Druhý ukazovateľ, zjednodušene nazývaný výnos z prenájmu, udáva ročný percentuálny výnos z prenájmu bytu s rozlohou 120 m2 v centre hlavného mesta. Za signál poukazujúci na existenciu bubliny sa považuje výnos nižší ako 6 %. “Podľa údajov zverejnených na stránke Global Property Guide dosahuje spomínaný indikátor na Slovensku úroveň 5,71 %, a teda realitnú bublinu u nás indikuje,” upozornila Sadovská.

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.