Hypotéka na stavbu domu
Do redakcie nám prišiel mail od čitateľa, ktorý by chcel postaviť svoj vysnený dom, no nemá naň dostatok vlastných financií. Zaujímalo ho preto, či je možné si vziať hypotekárny úver aj na dom, ktorý vlastne ešte ani neexistuje. Je to teda vôbec možné?
Pre poriadok sa pozrime na konkrétnu otázku, ktorú nám položil čitateľ. „Vážená redakcia magazínu Realexpert, mal by som jednu otázku. Spolu so svojou manželkou snívame o tom, že si postavíme svoj malý rodinný dom, no problém je v tom, že naň vôbec nemáme peniaze. Chceli by sme to teda riešiť cestou hypotéky, len netuším, či ju v tomto prípade môžeme dostať, pretože viem, že pri hypotéke treba ručiť kupovanou nehnuteľnosťou. Moja otázka teda znie, ako banky postupujú v týchto prípadoch. Nemôžeme byť predsa jediní, ktorí máme takýto problém,“ napísal nám pán Ladislav Kurát z Banskej Bystrice.
Pán Ladislav, v prvom rade vám musíme povedať, že skutočne nie ste jediný, kto sa borí s podobným problémom, pretože mnoho ľudí by chcelo stavať, no na celú realizáciu domu má peniaze v hotovosti naozaj len málokto. V každom prípade je možné požiadať banku o poskytnutie hypotekárneho úveru aj na stavbu domu. Pozrime sa však na to, aké sú obvyklé podmienky.
Pomerne zložitá situácia
Vo všeobecnosti treba povedať, že získať hypotéku na stavbu domu je spravidla podstatne náročnejšie ako ňou financovať kúpu už postaveného domu. Problém môže nastať najmä v dvoch hľadiskách, ktoré spolu bezprostredne súvisia: za prvé, pokiaľ nemáte dosť vlastných financií na rozbehnutie stavby a za druhé, ak nemáte čím ručiť, čiže nejakou inou nehnuteľnosťou. Ručiť zatiaľ nepostavenou nehnuteľnosťou totiž nie je možné, pretože na to, aby ju banka zohľadnila, musí byť nehnuteľnosť zapísaná v katastri a majiteľ od nej musí mať list vlastníctva. To je v prípade stavby domu možné až vtedy, ak je už postavené minimálne prvé nadzemné podlažie. Aby ste teda dostali hypotéku na stavbu domu, musíte mať k dispozícií stavebný pozemok, vypracovaný projekt a samozrejme aj stavebné povolenie.
V ideálnom prípade je teda dobré mať dostatok financií aspoň na rozbehnutie stavby domu, prípadne možnosť založiť svoj byt, prípadne byt svojich rodičov alebo iných rodinných príslušníkov. Ak takúto možnosť nemáte, tak či tak by ste sa mali snažiť získať financie na výstavbu do úrovne prvého podlažia, či už nehypotekárnym úverom alebo pôžičkou od rodiny či známych.
Čo k tomu potrebujete?
Pre úplnosť si ešte povedzme, aké dokumenty potrebujete k tomu, aby ste mohli od banky dostať hypotéku na stavbu domu. V prvom rade musíte mať list vlastníctva pozemku, na ktorom chcete dom stavať. Ak jeho vlastníkom nie ste, budete potrebovať povolenie stavať od majiteľa. Ďalej treba stavebné povolenie, geometrický plán so zameranou stavbou, projekt, zmluvu o diele, vypracovaný rozpočet stavby a faktúry za prácu a stavebný materiál, hoci v súčasnosti bankám stačí aj čestné vyhlásenie a faktúry už spravidla nevyžadujú. Pokiaľ tieto dokumenty spojíte s rozostavanou stavbou, nič by nemalo brániť tomu, aby ste ju mohli dostavať za peniaze čerpané z hypotekárneho úveru.
autor: Andrej Jurica
Podobný problém práve máme aj my s manželkou, takže mi tento článok padol presne veľmi vhod